LEI NUMARASI KAYIT BAŞVURUSU

 

 

 

 

Bir LEI numarası için kayıt yaptırmak basit bir süreçtir.Just fill in the blanks in the LEI number registration application form and submit your data.

TÜZEL KİŞİ KİMLİK KODUNUZU GÜNLER DEĞİL, SAATLER İÇİNDE ELDE EDİN! TR'DEKİ EN HIZLI KAYIT ARACISI
₺1650 ₺1750
/
1 yıl 1 yıl
1650₺ yıl başına 1750₺ yıl başına
₺4200 ₺4350
/
3 yıl 3 yıl
1400₺ yıl başına 1450₺ yıl
₺6150 ₺6250
/
5 yıl 5 yıl
1230₺ yıl başına 1250₺ yıl
Web Site

Varlık Adresi*Not - ana-çocuk ilişkisinin başlangıç tarihi hesap dönemi sonundan sonra ise, lütfen "Ana şirket finansal tablolarını/yıllık raporunu konsolide ediyor mu?" sorusuna geri dönün ve cevap olarak "Hayır" seçeneğini işaretleyin.

*Not - ana-çocuk ilişkisinin başlangıç tarihi hesap dönemi sonundan sonra ise, lütfen "Ana şirket finansal tablolarını/yıllık raporunu konsolide ediyor mu?" sorusuna geri dönün ve cevap olarak "Hayır" seçeneğini işaretleyin.


LEI numarası nasıl kayıt ettirilir

1. LEI numarası kayıt başvuru formundaki boşlukları doldurun

Çoğu durumda, şirket verileri Türki̇ye Ti̇caret Si̇ci̇li̇ Gazetesi̇ otomatik olarak toplanır. Tüzel kişi kayıtlı değil. ancak yine de LEI koduna ihtiyaç duyuyorsa, sizden ek belgeler sağlamanızı rica edeceğiz.

2. Başvurunuzu gönderin ve kredi kartı, veya banka hevalesi ile ödeme yapın.

3. Verileriniz doğrulama işleminden geçecek ve LEI numaranız e-posta ile gönderilecektir.

Gönderilen LEI numarası kayıt verileri yanlışsa veya Tüzel Kişi halka açık veritabanlarından tanımlanamıyorsa, sağlanan bilgileri doğrulamak için sizinle iletişime geçeceğiz.

Bu bilgileri sağlayamadığım durumda ne olur?

Tüzel Kişi ilişkilere sahip değilse veya LEI numarası için başvururken bunları bildiremiyorsa, aşağıdaki nedenlerden birini belirtmesi gerekecektir:

- Gerçek Kişiler: Kullanılan tanıma uyan bir ana kuruluş yok çünkü tüzel kişilik, gerçek kişi veya muhasebeyi konsolide eden ana şirket tanımını karşılayan herhangi bir aracı tüzel kişiliği bulunmayan kişiler tarafından kontrol edilmektedir.

- Konsolide olmayan: Kullanılan tanıma uyan ana kuruluş mevcut değil, çünkü tüzel kişi konsolide finansal tabloların hazırlanmasına tabi olmayan tüzel kişiler tarafından kontrol edilmektedir.

- Tanınan Kişi Yok: Tüzel Kişi Kimlik Kodu Vakfı'nda kullanılan tanıma göre ana kuruluş mevcut değil, çünkü kuruluşu kontrol eden bilinen bir kişi (örneğin, çeşitlendirilmiş hissedarlık) mevcut değil.

- Halka açık olmayan: Aşağıdaki tüm kullanım durumları için:

 • Yasal Engeller: Bir yargı yetkisinin kanun veya yönetmeliklerindeki engeller, bu bilgilerin sağlanmasını veya yayınlanmasını engellemektedir. Tüzel Kişi, Global LEI numarası veritabanında bir ana kuruluş gösteremez..
 • İzin Alınmadı: Geçerli yasal çerçeve kapsamında ana kuruluşun izin vermesi gerekiyordu ve ana kuruluş izin vermedi veya kendileri ile iletişime geçilemedi.
 • Bağlayıcı Yasal Taahhütler: Tüzel kişiliği veya bir sözleşmeyi düzenleyen makaleler gibi bağlayıcı yasal taahhütler (bir yargı yetkisinin kanunları veya düzenlemeleri dışında), bu bilgilerin sağlanmasını veya yayınlanmasını engelliyor.
 • Zarar Hariç Tutulmuyor: Alt kuruluş, ana kuruluşun bilgilerinin raporlanması konusunda ana kuruluşa danışmaya çalışmış ancak alt kuruluş için sorumluluk risklerini uygun şekilde önleyebilecek bir zararın olmadığını teyit edememiştir.
 • Zarar Verici İfşa: Bu bilginin ifşa edilmesi tüzel kişi veya ilgili ana kuruluş için zararlı olacaktır. Bu, kuruluş tarafından yapılan bir beyana dayalı olarak, benzer koşullarda kamu makamları tarafından genel olarak kabul edilen nedenleri içerecektir.

Tüzel Kişi kayıtlı değilse ne olur?

Şirketlerin veya kuruluşların çoğu, bir veya birden fazla tescil otoritesinde kayıtlıdır. Tescil otoritesi Türki̇ye Ti̇caret Si̇ci̇li̇ Gazetesi̇ gibi resmi bir şirket sicili veya bir vergi dairesi, Mali Hizmetler Sicili, Karşılıklı Kamu Sicili, İskoç Hayır Kurumu Sicili gibi bir kuruluş olabilir

Tüzel kişi kayıtlı değilse ancak yine de bir LEI numarasına ihtiyaç duyuyorsa, lütfen başvuruyu gönderirken bir belge yükleyin. Bir Emanet tapusu, vergi makamlarında kayıt veya bir kontrat olabilir.


Şirketin yasal temsilcisi değilsem LEI numarası için başvurabilir miyim?

Evet, şirketin Yasal Temsilcisi değilseniz LEI numarası için başvurabilirsiniz. Ancak, şirketin yasal temsilcisi tarafından verilen bir Yetki Belgesini imzalamak için sizinle iletişime geçeceğiz. Yetki Belgesini e-posta ile size sağlayacağız ve imzalı kopyayı tarayabilir veya cep telefonunuzla fotoğrafını çekebilirsiniz.


Başka bir ülkede kayıtlı bir şirket için LEI numarası için başvurabilir miyim?

Evet, başka bir ülkedeki bir şirket için başvurabilirsiniz. Lütfen başvuruyu yerel şirket sicilinde kayıtlı olduğu şekilde doldurun. Bundan sonra, ilgili sicilden doğrulama işlemini tamamlayabiliriz.


Şirketim başka bir şirkete ait – bunu nasıl ve ne zaman bildirmem gerekiyor?

GLEIF kurallarına göre, tüzel kişiler ana kuruluş ve nihai ana kuruluş hakkında bilgi verme hakkına sahiptir. Bir şirketin başka bir şirketin hisselerinin bir kısmına veya tamamına sahip olması, onun ana kuruluş olarak görülmesi için yeterli değildir.

Bir ana kuruluş, yalnızca aşağıdaki durumlarda rapor edilmelidir:

 1. Ana kuruluş, alt kuruluşun %50'DEN FAZLA'sına sahip ise.
 2. VE ana kuruluş, finansal sonuçları yıllık raporunda konsolide ediyir ise.

Alt kuruluş ana kuruluşa aitse ancak ana kuruluş sonuçları konsolide etmiyorsa, GLEIF şartlarına göre bu bir ana/alt kuruluş ilişkisi olarak değerlendirilmemektedir.


Tüzel Kişi başka bir şirkete aitse ve yıllık hesaplar konsolide ediliyor ise hangi bilgileri sağlamam gerekiyor?

 1. Ana kuruluşun adı ve adresi
 2. İlk bilinen ilişki tarihi
 3. Finansal hesap dönemi (son konsolide yıllık rapor için)
 4. Konsolidasyon kanıtı. Şu anda, konsolidasyonun tek doğru kanıtı, ana kuruluşun konsolide ettiği en son yıllık rapordur.

Ana kuruluş ile nihai ana kuruluş arasındaki fark nedir?

Ana kuruluş - Alt kuruluşun mali hesaplarını konsolide eden bilinen ilk ana kuruluş anlamına gelir.

Nihai ana kuruluş - Alt ve ana kuruluş için nihai konsolidasyon ortağı.

Örnek:

 1. Şirket LEI Sicili  bir LEI numarası için başvuruda bulunur.
 2. Şirket LEI Sicili, Tüzel Kişi Kimlik Kodu LTD'ye aittir (>50%) ve LEI Sicilinin sonuçlarını konsolide eder.
 3. Tüzel Kişi Kimlik Kodu LTD Şirketi, LEI Kodu LTD'ye (>50%) aittir ve LEI Kodu LTD ise Nihai LEI Kodu Ana Holding LTD'nin bünyesindedir.

Alt kuruluş - LEI Sicili

Direkt Ana Kuruluş – Tüzel Kişi Kimlik Kodu LTD

Nihai Ana Kuruluş – Nihai LEI Kodu Ana Holding LTD


LEI numarası kayıtlarına hangi veriler dahil edilecek?

LEI verileri 2 seviyeye ayrılır:

Seviye 1 verileri: tüzel kişilik hakkında genel bilgiler. Bu bilgiler kim kimdir sorusuna cevap verir

 • Yasal İsim
 • Alternatif veya Önceki Kuruluş isimleri
 • Şirketin kayıtlı olduğu yer
 • Ticaret sicil no/ Oda Sicil No/ Mersis No
 • Yetki alanı
 • Yasal şekli
 • Durum (Aktif, Emekli, Birleştirilmiş, Kapatılmış)
 • Adresler (Yasal ve Genel Merkez)

LEI kayıt detayları:

 • Kayıt tarihi
 • Son güncelleme - LEI verileri en son ne zaman güncellendi?
 • Durum - Verildi - Süresi Doldu - Emekli - Feshedildi - Arşive Gönderilmeyi Bekleniyor
 • Bir Sonraki Yenileme Tarihi - LEI'yi aktif tutmak için LEI verilerinin tekrar yenilenmesi gerektiğinde
 • LEI’yi Veren Kurum - bu LEI'nin mevcut yöneticisi olan LOU

Tüzel Kişi Kimlik Kodu Seviye 1 verileri hakkında daha fazla bilgi.

Seviye 2 verileri: Kimin Sahibi Kim?

Ana kuruluş-alt kuruluş-nihai ana kuruluş ilişkileri hakkında bilgiler. Ayrıca Seviye 2 verilerinin raporlanmaması durumunda istisnaları da içerir.

LEI numarası Seviye 2 verileri hakkında daha fazla bilgi.

LEI:
LEI Sonraki Yenileme Tarihi:
LEI'niz şu anda [current_lou] tarafından yönetiliyor. Lütfen yenileme işlemi sırasında LEI'nizin başka bir GLEIF akrediteli LEI sağlayıcısına transfer edileceğini unutmayınız
LEI'niz şu anda [current_lou] tarafından yönetiliyor. LEI'nizi LEI Sicili yönetimi kapsamında transfer etmek üzeresiniz. İşlemi tamamlamak için LEI'nizi İş Ortağımız LOU, RapidLEI'ye aktarmamız gerekiyor. RapidLEI, GLEIF tarafından akredite edilmiş LEI tahsis eden bir kuruluştur. Lütfen aşağıdan düzenli bir transfer (LEI yenilenmeyecek) veya LEI yenilemeli bir transferden birini seçin.

LEI transferi ile LEI yenilenmesi arasındaki fark nedir?LEI yenilemesi, GLEIF veri tabanındaki Tüzel Kişi ile ilgili kayıt verilerinin yıllık güncellenmesi anlamına gelir. Tüzel kişi ile ilgili verilerin en az yılda bir kez güncellenmesi gerekmektedir.

LEI transferi, LEI kodunun bir hizmet sağlayıcısından bir diğerine aktarılması anlamına gelir. LEI, müşterinin hizmet sağlayıcıları arasında seçim yapmasını sağlamak için aktarılabilir niteliktedir. Müşteri ücretlerden, hizmetten veya veri kalitesinden memnun değilse, LEI'yi başka bir LEI Tahsis Eden Kuruluş'a (LOU) transfer edebilir. Transfer sürecinde LEI numarası değişmez. Bu işlem son müşteriler tarafından görülemeyen bir arka uç işlemidir. Tüm LEI kodları tüm yetki alanları için geçerlidir. Yatırım hizmeti sağlayıcıları, LEI numaralarını LOU'ya göre ayırt edemezler.

LEI Sicili, en yüksek düzeyde veri doğruluğunu sağlamak için LEI yenilemeli bir transfer hizmeti sunuyor.
Yenileme işlemine devam etmek için öncelikle LEI'nizi transfer etmemiz gerekiyor, lütfen yenilemeye devam etmek için LEI transfer formunu kullanın.
"Sevgili müşteri, LEI'niz şu anda ortağımız LOU RapidLEI tarafından yönetilmekte, ancak bir Kayıt Aracısı olarak bizim yönetimimizde değil. Hizmetimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz ancak maalesef şu anda tüzel kişinizi destekleyemiyoruz. LEI'nizi yenilemek için lütfen doğrudan [email protected] adresinden RapidLEI ile iletişime geçin veya yerel ortağınızı bulmak için iş ortağı sitesini ziyaret edin. Anlayışınız için teşekkür ederiz! LEI Sicili Destek Ekibi""
Değerli müşterimiz, Şu anda LEI kodu [lei] için bizimle geçerli bir sözleşmeniz bulunmaktadır. Sözleşme [paid_until] tarihine kadar geçerlidir. Bu, [paid_until] tarihine kadar sizin için yıllık LEI kodu yenilemelerini gerçekleştireceğimiz anlamına gelir. LEI verilerinizi buradan kontrol edebilirsiniz: [leicert_link] LEI bilgilerinizi güncellemeniz gerekirse veya herhangi bir sorunuz varsa, lütfen [site_email] adresinden bizimle iletişime geçin.
Transferi kabul ediyor ve aynı başvuruda LEI'yi yenilemeye devam etmek istiyor musunuz?
LEI transfer başvurusunu tamamlamak üzeresiniz. Son bir onay olarak, veri yenileme seçeneği dahil olmaksızın LEI transferini bilerek seçtiğinizden emin olmak istiyoruz. Yine de LEI'nizi transferle birlikte hem de yenilemek istiyor musunuz?