ŞARTLAR VE KOŞULLAR

Genel Şartlar

Sözleşme tarafı, müşterinin ikamet ettiği ülkede faaliyet gösteren LEI Register grup şirketidir. Müşterinin ikamet ettiği ülkede hiçbir LEI Register grup şirketi faaliyet göstermiyorsa, bu durumda LEI Register OU olur (LEI numarası 894500SMOMUFH0UZXT46) tarafından sağlanır. LEI Register grup, Türkiye'de LEI Sicili ticari markası altında faaliyet göstermektedir. LEI Register, bir LEI Kayıt Aracısıdır. LOU Ubisecure Oy (RapidLEI) (LEI 529900T8BM49AURSDO55) ile iş ortağıyız.

LEI Register grup şirketleri:

LEI Register OU
Adres: Uus tn 21-2, 10111, Tallinn, Estonya
E-posta: [email protected]

LEI Kode ApS
Adres: Øllgårdsvej 5, 2630, Taastrup, Danimarka
E-posta: [email protected]

LEI Register India Private Limited
Adres: 15a, 4. Kat, City Vista, Tower A Fountain Road, Kharadi, Hindistan
E-posta: [email protected]

1. Yeni LEI, LEI Yenileme ve LEI Transferi süreci

1.1. Yeni bir LEI numarası için başvurmak, mevcut LEI numarasını yenilemek veya LEI Sicili yönetimi altında bir LEI numarasını aktarmak için başvuru sahibinin ilgili başvuru formunu doldurması, verilerini göndermesi ve hizmet için kredi kartı ile veya banka havalesi ile ödeme yapması gerekir.

1.2. Başvuru sahibi, formu gönderirken LEI Sicili şartlarını ve koşullarını onayladığını kabul eder. Başvuru sahibi, sunulan verilerin doğru olduğunu ve tüzel kişilik (müşteri) adına LEI numarasına başvurmak üzere tam yetkiye sahip olduğunu onaylar. Başvuru sahibi, iletişim bilgilerinin Yerel İşletim Birimi (LOU - Local Operating Unit) ile paylaşılabileceğinin farkındadır.

1.3. Başvuru sahibi, seçilen LOU'nun hüküm ve koşullarını kendi adına imzalaması için tüm hakları LEI Sicili sitesine rıza gösterir ve kabul eder. Örneğin, RapidLEI'nin hizmet şartları bu kısım da bulunabilir. LOU'lar arasındaki hizmet şartları, hepsi Global Legal Entity Identifier Foundation'ın (GLEIF) yönergelerine uygun olduğu için çok benzerdir.

1.4. Başvuru sahibi, tüzel kişinin LEI'sini onlar adına yönetmesi için LEI Sicili sitesine tüm hakları verir. Örneğin, yeni bir LEI adayı LEI Sicili sitesine tüzel kişinin adına LEI kodu başvurusunda bulunmak için tüm hakları verir. LEI yenileme adayı, tüzel kişi adına bir LEI'yi yenilemek için tüm hakları LEI Sicili sitesine verir. LEI transferi adayı, LEI Sicili sitesinin yönetimi altında LEI'lerini transfer etmesi için LEI Sicili sitesine tüm hakları verir.

1.5. LEI transferi adayı, LEI transferinin LOU değişikliğini gerektirdiğinin/gerekebileceğinin farkındadır. LEI yenileme adayı, kendi yönetimi altında olmayan LEI Sicili ile LEI kodunu yenileme başvurusunda bulunursa, LEI'nin LEI Sicili yönetimi altına aktarılması gerekir. LEI, LEI'nin yenilenmesinden önce veya onun yenilenme işlemi sırasında aktarılabilir. LEI Sicili kendi yükümlülüğü altında olmayan LEI kodunu yenileyemez.

1.6. LEI Sicili tarafından yönetilen LEI, süresinin dolmasına en fazla 60 gün kala yenilenebilir. Ancak, müşteri LEI Sicili sitesinden farklı bir hizmet sağlayıcı tarafından yönetilen bir LEI'yi aktarır ve yenilerse ve LEI'nin "sonraki yenileme tarihi" (next renewal date) 60 günden fazlaysa, LEI'nin yenileme döneminden itibaren günler kaybolabilir.

1.7. LEI Sicili, başvuruyu ve ödeme onayını aldıktan kısa bir süre sonra LEI kaydı, yenileme ve/veya transfer süreci ile başlayacaktır.

1.8. Başvuru sahibi, Vekaletname (Yetki Belgesi) veya tüzel kişilik adına LEI başvurusunda bulunmaya yetkili olduklarını gösteren başka herhangi bir kanıt sağlamak için kendisiyle iletişime geçilebileceğinin farkındadır.

1.8.1. Mektubu veya Yetkilendirmeyi yalnızca belirlenen imza sahipleri kendi kimlikleri altında imzalayabilirler. Başvuru sahibi, yetkili bir imza sahibinin kimliğine bürünmenin yasak olduğunu ve kimlik sahtekarlığı teşkil ettiğini bilir.

1.9. Başvuru sahibi, ek belgeler sağlamak için kendileriyle temasa geçilebileceğinin farkındadır. Örneğin, [site_adı], tüzel kişi kayıt, tüzel kişinin yetkili temsilcilerinin kimler olduğunu gösteren, tüzel kişiliğin oluşturulma tarihini gösteren belgeler veya tüzel kişilik verilerinde yapılan değişikliklerin ne zaman yapıldığını gösteren belgeler.

1.10. Başvuru sahibi, tüzel kişiliğin kontrol eden hisselere sahip (genellikle >%50) ve alt kuruluşların hesaplarını konsolide eden doğrudan ve/veya nihai ana kuruluşa sahip olması durumunda, ana kuruluşun (2. derece) verilerini bildirmesi gerektiğinin farkındadır. Tüzel kişinin herhangi bir ana kuruluşu yoksa veya rapor edemiyorsa, raporlama istisnası seçerek ana kuruluşun (2.derece) verilerini sağlamama nedenini belirtmesi gerekir.

1.10.1. LEI Sicili, bilgilerin kesinliğini doğrulamak için ek belgeler sağlamak üzere başvuru sahibiyle iletişime geçebilir.

1.11. Başvuru sahibi, tüzel kişinin uluslararası bir şube olması durumunda, genel merkezin LEI kodunu bildirmesi gerektiğinin farkındadır. Merkez ofis LEI kodunu sağlamazsa, LEI Sicili LEI başvurusuna devam edemez. Merkez ofisin LEI numarası ISSUED (DÜZENLENDİ) statüsünde olmalıdır.

1.12. Başvuru sahibi, tüzel kişiliğin fon olması durumunda LEI Sicili sitesinin fon ilişkileri (fon yönetim kuruluşu, alt fonun şemsiye fonu ve/veya bir besleyici fonun ana fonu) hakkında bilgi talep edebileceğinin farkındadır.

1.12.1. LEI Sicili, fon ilişkisini/ilişkilerini doğrulamak için ek belgeler istemek için başvuru sahibiyle iletişime geçebilir.

1.12.2. Bir ilişkiyi bildirmek için fon yönetimi tüzel kişiliğinden, şemsiye fondan ve ana fondan LEI gerekir.

1.13. LEI kodu mümkün olan en kısa sürede sağlanacaktır. Vakaların %90'ında yeni LEI kodu 1-6 saat içinde düzenlenir. Ebeveyn ve fon ilişkisi verilerinin doğrulanması veya onaylanması 48 saate kadar sürebilir. LEI yenilemeleri ve transferleri 7 güne kadar sürebilir. Veri doğrulamayla ilgili sorun varsa veya nadir durumda işlemler normalden daha uzun sürebilir.

1.14. Süreç tamamlandıktan sonra başvuru sahibi, LEI başvurusunda sunulan iletişim e-postasına faturayla birlikte onay e-postası alacaktır.

1.15. Başvuru sahibi, başvuruyu sunduktan ve hüküm ve koşulları kabul ettikten sonra başvurunun nihai olarak kabul edildiğini bilir ve kabul eder. LEI Sicili transfer başvurusu alındıktan sonra iptal edilemez. LEI Sicili yeni LEI, LEI yenileme ve transfer başvurusunun ödeme onayını aldıktan sonra, başvuru iptal edilemez. Başvuru sahibi, LEI başvurusunu işlemek için yeterli bilgi sağladıysa, işlem durdurulamaz ve LEI düzenlenir.

1.16. Başvuru sahibi, yukarıda bahsedilen tüm bilgi talepleri dahil olmak üzere, talep edilen herhangi bir bilgiyi sağlayamaması durumunda LEI Sicili ve ilgili LOU'nun LEI başvurusunu tamamlamak için gerekli çabayı göstereceğinin farkındadır. Bu, ana kuruluşun (2.derece) ayrıntılarının herkese açık olarak ayarlanmasına veya fon ilişkisi verilerinin yayınlanmamasına neden olabilir. Ancak, başvuranın talep edilen bilgileri sağlamaması nedeniyle LEI düzenlenememesi, yenilenememesi ve/veya transfer edilememesi durumunda, LEI Sicili ve ilgili LOU, LEI ile ilgili herhangi bir zarardan sorumlu değildir.

1.17. Başvuru sahibi, LEI kodu düzenlendiğinde LEI'nin ve tüzel kişinin LEI ile ilgili referans verilerinin GLEIF'in ve LEI Sicili sitesinde yayınlanacağını bilir. LEI düzenlendikten sonra silinemez veya farklı bir tüzel kişiye aktarılamaz.

1.18 LEI Sicili, sağlanan iletişim e-postasına LEI'nin yenilenmesi gerekmeden 60 gün önce (yani, ödenen son kullanma tarihinden 60 gün önce) e-posta gönderir.

2. Çok yıllık kontratlar, planlar ve otomatik yenilemeler

2.1. Müşterilerin rahatlığı için LEI Sicili yenileme ücretini 5 yıla kadar önceden ödeme fırsatı sunmaktadır.

2.1.2. Müşteri, LEI yenileme hizmetini birkaç yıl boyunca satın aldıysa LEI Sicili, satın alınan dönemin yenileme maliyetini karşılayacaktır.

2.1.3. Müşteri, LEI Sicili adresinden LEI'sinin çok yıllık yenilenmesi (ör. 5 yıllık LEI) siparişi verdiyse ve ön ödeme süresi içinde LEI'yi farklı bir hizmet sağlayıcıya aktarırsa, çok yıllık sözleşme otomatik olarak iptal edilir.

2.2 Müşterinin yenileme hizmetini çok yıllığına (2-5) satın alıp almadığına bakılmaksızın, LEI verileri yıllık olarak güncellenir. Bu nedenle, GLEIF veri tabanındaki "sonraki yenileme tarihi" genellikle LEI düzenleme/son yenileme tarihi + 365 gündür, ancak gelece 425 günden fazla olamaz.

2.3. Bir müşteri LEI'sinin otomatik yenilenmesini tercih edebilir.

2.3.1. Bir müşteri LEI'sinin otomatik olarak yıllık yenilenmesini tercih etmişse, sözleşme bitiminden 60 gün önce ücretlendirilir. Ödeme, ilk ödeme için sağlanan hesaptan gerçekleştirilir.

2.3.2 Müşteriler, yaklaşan otomatik yenileme hakkında e-posta ile bilgilendirilirler. Herhangi bir güncellemenin gerekmesi veya otomatik LEI yenilenmesini iptal etmesi durumunda LEI verilerindeki değişiklikleri göndermek için 5 günlük bir süreye sahip olurlar. 5 günlük sürenin ardından LEI Sicili yenileme sürecini başlatır. Yenileme işlemi tamamlandıktan sonra müşteriler, yenileme hizmetinin son faturasını içeren son bir onay e-postası alırlar. LEI yenilendikten sonra yenileme geri alınamaz.

2.4. LEI Sicili, ilişkili LOU aracılığıyla tüzel kişinin LEI kodunu yenileme ve GLEIF veritabanındaki referans verilerini güncelleme konusunda tam hakka sahiptir.

2.4.1. Eğer tüzel kişi kayıtlıysa, LEI Sicili ve ilgili LOU, tüzel kişinin referans verilerini ilgili sicile dayalı olarak güncelleme hakkına sahiptir.

2.4.2. Tüzel kişinin verileri bir kayıt defteri ile doğrulanamıyorsa, LEI Sicili ve ilgili LOU, mevcut verileri kullanarak LEI'yi yenilemek için gerekli çabayı gösterir. Bu veri, ana kuruluşun (2.derece) verilerinin herkese kapalı olarak ayarlanmasını veya fon ilişkisi verilerinin raporlanmamasını içerebilir.

2.4.3.  Müşteri, verilerde genel kayıtlardan doğrulanamayan bir değişiklik olması durumunda LEI Sicili sitesine bildirimde bulunmayı ve ilgili güncel bilgileri sağlamayı kabul eder.

2.4.4. LEI Sicili, güncellenmiş bilgileri ve/veya belgeleri (örneğin, güncellenmiş birleştirilmiş hesap, raporlama istisnası, vekaletname, yetki belgesi veya diğer herhangi bir veri) sağlamak için müşteriyle iletişime geçebilir.

2.4.5. Müşterinin talep edilen bilgi ve/veya belgeleri sağlamaması durumunda LEI yenilenmeyebilir. Müşterinin talep edilen bilgileri sağlayamaması sonucunda LEI yenilenmezse LEI Sicili ve ilişkili olan LOU, LEI ile ilgili zararlardan sorumlu değildir. Müşteri, istenen bilgileri 60 gün içinde sağlamazsa LEI Sicili sözleşmeyi iptal etme hakkına sahiptir.

3. Fast-track hizmeti

3.1. Fast-track hizmeti yalnızca yeni LEI müşterileri içindir. Fast-track, Ana kuruluş(2.derece) verilerine veya fon ilişkisi verilerine sahip olmayan veya bunları rapor etmeyen, Merkezi Sicil Kayıt Sistemine (MERSİS), TÜRKİYE TİCARET SİCİLİ GAZETESİ, Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) kayıtlı tüzel kişileri destekler. Müşteri Fast-track için uygunsa, ödeme sayfasında Fast-track onay kutusu gösterilir.

3.2. Ödeme sayfasında Fast-track onay kutusu görünmüyorsa, kuruluşun kayıt numarası ile Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), TÜRKİYE TİCARET SİCİLİ GAZETESİ; Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) veritabanı arasında bir eşleşme bulunamamış veya uygulamada ilişki verileri bildirildi olarak görülüyordur. Bu durumda LEI başvurusu normal başvuru olarak değerlendirilir.

3.3. LEI Sicili, Fast-track müşterileri için 3 saat içinde yeni LEI sağlamayı garanti eder.

3.4. LEI Sicili, LEI'yi taahhüt edilen zaman diliminde temin etmek için gerekli çabayı gösterir.

4. LEI Sertifikası/Etiketi

4.1. Ödeme sayfasındaki siparişe LEI Sertifikası + Etiketi ve Sertifikanın basılı bir kopyası eklenebilir veya LEI verileri bu web sitesinde yayınlandıktan sonra ayrıca satın alınabilir. LEI Sertifikası + Etiketi ve Sertifikanın basılı bir kopyası, bu web sitesinin "LEI Sertifikası + Etiket" bölümü altında LEI kodu aranarak ayrı olarak satın alınabilir.

4.2. LEI Sicili, Sertifikanın basılı kopyasını 7 iş günü içinde gönderilir. Basılı kopya, tüzel kişinin yasal adresine gönderilir.

4.3. LEI Sicili, müşterinin yanlış veri sağlaması veya müşterinin teslimatı kabul etmemesi durumunda yeni bir basılı kopya göndermeme hakkını saklı tutar.

5. Ücretler

5.1. Yeni LEI sipariş etme, LEI aktarma veya LEI yenileme ücretleri bu web sayfasının "LEI Fiyatı" bölümünde bulunabilir. Yeni LEI kodu maliyeti, LEI'nin ilk kaydını ve LEI'nin seçilen dönem için yıllık yenilemesini içerir. Mevcut LEI kodu yenileme maliyeti, seçilen dönem için yıllık LEI yenilemesini içerir. Eğer gerekirse, LEI transferi ücretsiz yapılır. Belirtilen maliyetlere GLEIF ücreti dahildir. Gösterilen fiyatlara %0 KDV dahildir. Avrupa Birliği dışında kayıtlı tüzel kişilere yapılan hizmetlerin ihracatında %0 KDV alınır.

5.2. Başvuru sahibi ek bir ücret karşılığında ek hizmetler seçebilir.

5.2.1. Ebeveyn verilerinin dahil edilmesi, ebeveyn başına yıllık ₺95 tutarındadır.

5.2.2. Fon veri doğrulanmasının bedeli yıllık ₺95 tutarındadır.

5.2.3.  Ödeme sayfasında Fast-track seçeneği sunulursa, çok yıllı sözleşmeler için ücretsizdir. Yalnızca tek yıllık sözleşmeler için Fast-track hizmeti ₺300 ek ücret olarak alınır.

5.2.4. LEI Sertifikası + Etiketi ve Sertifikanın basılı kopyası fiyatları bu web sitesinin "LEI Sertifikası + Etiket"bölümünde bulunabilir.

6. İade politikası

6.1 Geri ödeme başvurusunda bulunmak için [email protected] ile iletişime geçin. İade ve iptal talepleri Uus 21-2, 10111, Tallinn, Estonya adresine de gönderilebilir.

6.2 Geri ödemeler 7 gün içinde yapılacaktır. Geri ödeme sürelerinin bankaya göre değiştiğini lütfen unutmayın. Geri ödemenin size ulaşması 30 günü bulabilir.

6.3. LEI Sicili geri ödeme başına ₺600 ücret alma hakkına sahiptir.

6.4. Müşteri, madde 6.5'te belirtilen koşullardan herhangi birini karşılamıyorsa geri ödeme talep etme hakkına sahiptir.

6.5. LEI Sicili aşağıdaki durumlarda geri ödemeleri reddetme hakkına sahiptir:

6.5.1. Başvuru kesinleşmiş sayılır.

6.5.2. LEI'nin otomatik olarak yenilenmesi tamamlandı.

6.5.3. Müşteri, LEI'sinin (ör. 5 yıllık bir LEI) çok uzun yıllık yenilenmesi için sipariş vermiştir ve daha sonra artık aktif bir LEI'ye ihtiyaç duymadığını anlar.

6.5.4. Müşteri, ön ödemeli yenileme dönemi sona ermeden önce LEI'yi farklı bir hizmet sağlayıcıya aktarır.

6.5.5. LEI'nin yenilenme döneminden itibaren günler silinir çünkü müşteri LEI Sicili'den farklı bir hizmet sağlayıcı tarafından yönetilen bir LEI'yi aktarır ve yeniler ve LEI'nin "bir sonraki yenileme tarihi" 60 günden fazla olur.

6.5.6. Merkez ofisin LEI'sinin LAPSED (HÜKÜMSÜZ) durumuna getirilmesi ve ardından uluslararası şube LEI'sinin LAPSED (HÜKÜMSÜZ) durumuna getirilmesi nedeniyle uluslararası şubenin LEI'sinin yenileme döneminden gün kaybedilir.

6.5.7. Müşterinin gerekli bilgileri 60 gün içinde sağlamaması nedeniyle bir LEI düzenlenemez, yenilenemez veya devredilemez. Gerekli bilgiler şunları içerebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Yetki belgesini (vekaletname) imzalayın
  • yetki İspatı
  • tüzel kişinin yetkili temsilcilerinin kimler olduğunu gösteren belgeler
  • kayıt belgeleri
  • tüzel kişiliğin oluşturulma tarihini gösteren belgeler
  • Tüzel kişi verilerinde yapılan değişikliklerin ne zaman yapıldığını gösteren belgeler
  • konsolidasyon veya fon ilişkilerini doğrulamak için gerekli belgeler
  • merkez ofis veya şemsiye fonuna ait LEI
  • tüzel kişiliğe ilişkin diğer belgeler/bilgiler.

6.5.8. ASağlanan ebeveyn (2.derece) verilerini doğrulandıktan sonra, ana şirketlerden en az birinin konsolide olmadığı ortaya çıkıyor.

6.5.9. LEI Sicili, Fast-track uzun yıllık müşteriler için ücretsiz olduğundan, çok yıllı Fast-track müşterileri için LEI'yi 3 saat içinde sağlayamıyor.

6.5.10. Müşteri, LEI Sertifikasının basılı kopyasının teslimini veya yanlış veri sağlaması durumunda kabul etmez.

6.6. GLEIF RA Yönetişim Çerçevesi kapsamında ayrıntılı olarak açıklanan geri ödeme süreci uygun şekilde yerine getirilecektir.

7. Geçerli yasa

7.1 Bu sözleşme, sözleşmenin konusundan veya oluşumundan kaynaklanan ya da bunlarla bağlantılı herhangi bir ihtilaf veya iddia (sözleşme dışı ihtilaflar ya da iddialar dahil), İngiltere ve Galler yasalarına tabi olacak ve bu yasalara göre yorumlanacaktır.

Nihai koşullar

Müşteri, temsil ettiği tüzel kişiliğe bağlı LEI numarasıyla ilgili tüm faaliyetlerden tamamen sorumludur. LEI Sicili, LEI'lerle ilgili olası zararlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.

LEI Sicili, müşteri adına bir LEI Kayıt Aracısı olarak çalışır ve müşterileri için LEI'leri sipariş etmek, yenilemek, aktarmak ve güncellemek için GLEIF onaylı LOU'larla işbirliği yapar.

LEI Sicili, kaydı Hüküm ve Koşullarında herhangi bir zamanda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Geçerli Şartlar ve Koşulları özetleyen bir belge her zaman LEI Sicili web sitesinde bulunabilir: https://www.leikodu.com.tr